УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,
За да опазим зеленото богатство на страната, стриктно трябва да спазваме правилата за пожарна безопасност:
Не е допустимо изхвърлянето на незагасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасени и обозначени за това места. Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчно количество вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе тупалки от гума или от зелени клони, с които да действате в случай на възникване на пожар.
Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефект на лупа, която да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той е в състояние да разнесе искри и горещи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.
Разчистването от сухи клони и др. в горски територии трябва да става чрез
извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне.
За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност.
Абсолютно е забранено паленето на стърнищата. Собствениците на земеделски земи трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички противопожарни мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.
СИГНАЛ ЗА ПОЖАР В ГОРСКИ ТЕРИТОРИИ СЕ ПОДАВА НА ЕДИННИЯ ЕВРОПЕЙСКИ НОМЕР ЗА СПЕШНИ ПОВИКВАНИЯ – 112.